ZEOLIT - Aplikace

Přírodní kámen – zeolit je velmi účinný prostředek pro ochranu životního prostředí. Přičemž jsou využívány jeho vynikající a jedinečné fyzikálně-chemické vlastnosti.
 
V čem je jeho síla:
•  vzdušnost
  nasákavost
  propustnost

Využití v zemědělství

V zemědělství lze zeolit využít jako hnojivo, substrát a přidává se do krmných směsí i do podestýlek zvířat.
 
  • Na hluboké podestýlce pohlcuje zeolit vlhkost a zápach. Zeolit snižuje vlhkost a zápach prostředí v prostorách stájí. 
  • Aplikujeme-li zeolit do podestýlky, získáme vhodný substrát, jenž je možné přidávat do hnojiv.
    Zemědělský odpad s obsahem zeolitu se dá zpracovat zahřátím na teplotu 65°C a lisováním na velmi účinné biologické hnojivo. Hnojivo je biologicky čistý produkt, protože při tepelné úpravě se v něm zastaví klíčivost semen a zničí všechny plísně, koliformní bakterie a další škodlivé zárodky. Hnojivo je možné používat celoročně nezávisle na počasí. Srážkami neuvolňuje žádné substance a tak nehrozí prosáknutí škodlivých látek do povrchových a podzemních vod.
  • Zeolit je nosičem živin do  hnojiv, je nosnou složkou při výrobě kompostů.
    Současná agrotechnika používá značné množství hnojiv a chemických přípravků. Ty jsou však intenzivně vymývány dešťovou nebo závlahovou vodou a následně kontaminují životní prostředí. Proto se hledají cesty, jak tyto přípravky udržet a postupně uvolňovat do půdy, čímž by se prodloužil jejich účinek a minimalizoval nepříznivý ekologický dopad. Díky své absorpční a iontově-výměnné schopnosti je zeolit vhodným materiálem pro takový účel. Přidává se proto do hnojiv jako nosič živin a mikroelementů, nebo se používá jako nosič účinných látek (pesticidů, fungicidů, herbicidů, mikroorganismů aj.)
  • Zeolit zlepšuje pracovní i životní prostředí pro chov, zlepšuje zdravotní stav zvířat.
  • V živočišné výrobě se zeolity využívají jako aditivum do přírodních nebo umělých krmiv v množství 3 -5% za účelem zvýšení produkce masa. Zeolit na sebe váže vlhkost již při výrobě a skladování krmiva a redukuje tak vývoj plísní, zlepšuje využití živin krmiva. Používá se zejména v chovech drůbeže a prasat. Přídavek zeolitu má vliv na zvýšení váhového přírůstku až o 15%. Zeolit z krmiva zahušťuje střevní obsah, čímž se prodlužuje doba zdržení potravy v trávicím traktu a umožňuje se tak její efektivnější využití, zároveň je na  100% vylučován stolicí.
  • Díky zeolitu se sníží výskyt much a hmyzu, tím se eliminuje i přenos zárodků různých chorob.
  • Zeolit zlepšuje strukturu půdy, neutralizuje kyselé a lesní půdy, obohacuje půdu o stopové a biogenní prvky. Půda s obsahem zeolitu lépe hospodaří s vodou. I při větších změnách v zásobách vody v půdě a zvýšení spotřeby vody odpařováním, se snižuje průsak vody až o polovinu. 
  • Použitím zeolitu se zlepšuje odolnost lesních porostů.
  • Příznivě působí na růst a vývoj plodin, kypří půdu, urychluje vyklíčení semen, zlepšuje úrodnost a zvyšuje výnos pěstovaných plodin, proto se  zeolit využívá jako přísada do pěstebních substrátů. 
    Zeolit činí substrát vzdušným a vhodným pro zdárný růst kořenového systému rostlin, váže na sebe a následně postupně uvolňuje veškerá používaná hnojiva, zlepšuje hospodaření s vodou a jeho struktura je ideálním prostředím pro množení užitečných půdních baktérií.

Dávkování při přípravě do substrátů:

  1. Květiny a zelenina cca 10 % objemu substrátu
  2. Balkonové rostliny a rostliny v nádobách cca 20 % objemu substrátu
  3. Kaktusy podle způsobu pěstování 50-100 % objemu substrátu
Zeolit frakce 1-2,5 mm 
 
Zeolit frakce 1-2,5 mm se nejčastěji používá v zemědělsvtí a na zahrádkách
 
Přidáním zeolitu do půdy se lépe provzdušňuje půdní komplex. U písčitých půd zvyšuje úrodnost, lépe zadržuje vodu a postupně ji uvolňuje dle potřeb rostlin. Při výsadbě a výsevu rostlin se zeolit používá jako drenážní vrstva.
Použití při zakládání trávníků a výsadbě rostlin
Zakládání trávníků: zeolit nahradí 10-20 % objemu                 trávníkového substrátu
Kultivace trávníků:  2-4 kg zeolitu na 1m2 do hloubky 10 cm
Udržování trávníků:  0,15-0,30 kg zeolitu  na 1 m2
Výsadba stromů a keřů: 0,5 kg zeolitu na 1 strom
 
Zeolit je vhodným dekoračním materiálem pro překrytí zeminy u rostlin pěstovaných v nádobách. Zabraňuje nadměrnému odpařování vody, absorbuje škodlivé látky, zabraňuje růstu plísní a pohlcuje pachy z okolního prostředí.
 

Využití při filtraci vody

Zeolit je světovou jedničkou ve filtraci bazénové vody
Projevuje se výraznou schopností absorbovat vodu, plyny a také schopností vysoké ionizace.
Zeolit 4-8 mm 
 
Zeolit frakce 4-8 mm se nejčastěji používá v ochraně životního prostředí, jezírkových filtrací
 
-  Používá se jako filtrační médium pro čištění zahradních jezírek, rybníků, akvárií.
Zeolit pomáhá vytvářet vhodné prostředí pro okrasné vodní rostliny, omezuje výskyt řas a výrazně snižuje obsah amoniaku ve vodě. 
Filtrace bazénové vody nevyžaduje žádné speciální technicky náročné zařízení. Zeolit je filtrační médium s nejvyšší účinností. 
 
MEDIA Zeolit PÍSEK DE Kombinace písek a aktivní uhlí
Charakter Použití trvalé
po mnoho let
Použití trvalé po mnoho let Náhrada
po každém vyprání filtru
Náhrada aktivního uhlí častá 
Účinnost filtrace Vynikající Dobrá  Výborná Výborná
Mechanická filtrace 2–3 microny 15 micronů 5 micronů 15 micronů
Vícenásobná fitrace ANO NE NE ANO
Odstranění Amoniaku ANO NE NE Částečně
Redukce chloraminu ANO NE NE Částečně
Náročnost na obsluhu Nízká,
jednoduché praní filtru
Nízká,
jednoduché praní filtru
Vysoká,
praní filtru odstraňuje náplň
Vysoká
Provozní náklady Nízké,
permanentní filtrační medium
Nízké,
permanentní filtrační medium
Náhrada náplně po každém praní filtru Vysoké


Podle velikosti a typu filtračního  zařízení lze použít jak frakci 1 -2,5 mm tak i 4- 8 mm.
  • Zbavuje městské i průmyslové odpadní vody od amoniaku, těžkých kovů i některých organických látek. 
  • Čistí odpadní vody z chovů (splaškové vody, kejda)
  • Upravuje a čistí pitnou vodu.
 

Průmyslové využití

V chemickém průmyslu je zeolit vhodný pro odstraňování Cs137 a Sr90 z radioaktivních odpadů, nebo také při odstraňování amoniaku z odpadních vod, při vysušování plynů v chladírenském průmyslu, oddělování kyslíku a dusíku ze vzduchu.
  • Zeolit se využívá při čistění zemního a jiných plynů od CO2,H2S, SO2, NH3.
  • Fixuje radio-nuklidy v odpadních vodách jaderných elektráren, likviduje ropné havárie.
  • Zeolit snižuje obsah amoniaku v ovzduší.
  • Zeolit je využíván jako plnivo v papírenském průmyslu, v gumárenském průmyslu a v obuvnictví.
  • Využívá se jako přísada do lepidel na dřevo, jako leštící složka čistících prostředků.
  • Zeolity se používají jako solární termokolektory a v adsorpčních chladicích zařízeních. V těchto aplikacích se využívá jejich vysoké zahřívání při adsorpci a schopnost hydratace a dehydratace při zachování strukturální stability.
Zeolit frakce 0,2-0,5 mm 
 
Zeolit této frakce se používá nejčastěji jako přírodní sorbent pachů a vlhkosti
 

Vyuužití ve stavebnictví

Přírodní zeolit lze ve smyslu evropské normy EN 197-1 označit za přírodní puzolan. Podobně jako ostatní puzolany po smíchání s vodou sám netvrdne, avšak pokud je jemně namletý, reaguje v přítomnosti vody s rozpuštěným hydroxidem vápenatým za tvorby sloučenin vápenatých silikátů a vápenatých aluminátů, které jsou nositelé postupně narůstající pevnosti.
 
  • Použití zeolitu při výrobě puzolánového cementu
  • Aplikací 15 % zeolitu jako náhrady za běžný portlandský cement lze dosáhnout stejné síranovzdornosti jakou vykazuje síranovzdorný portlandský cement. Zeolit je vhodný pro aplikace v náročném síranovém agresivním prostředí.
  • Aplikace zeolitu jako aktivní příměsi do cementu zlepšuje mikrostrukturu cementového kamene. Tím se zvyšuje trvanlivost betonu, odolnost proti korozi a neprostupnost betonu.
  • Používá se jako interní přísada těsnících směsí pro ekologické stavby, za účelem omezení šíření kontaminovaných vod.
  • Je vhodný na přípravu cementových suspenzí pro účely podzemních těsnících stěn, na zálivky mikropilotů a takého injekční směsi kabelových dutin.
 

Využití v medicíně

V tradiční čínské medicíně se zeolit využívá již více než 800 let. Staří Římané ho využívali v svých systémech vodních potrubí na čištění pitné vody.
Po Černobylské tragédii byl podáván obětem ozáření i jejich dětem, s velmi dobrými výsledky. Jedinečná schopnost odstranit nebezpečné toxiny vedla nedávno i japonskou vládu k využití zeolitu po katastrofě ve Fukushimě. 
 
Zeolit absorbuje volné radikály, toxiny, radioaktivitu, těžké kovy a jiné škodliviny a šetrným způsobem jejich vyplavuje z těla. Aktivizuje imunitní systém, příznivě ovlivňuje strukturu a stavbu kostí. 
Odstraňuje překyselení žaludku, žaludeční vředy, zkracuje čas rekonvalescence po operacích, zefektivňuje léčbu kloubů, pomáhá při průjmových onemocněních.
Ve Švédsku ho používají jako antibakteriální a antivirovou ochranu ve ventilačních systémech v nemocnicích, výzkumných laboratořích, v klimatizacích letadel a vlaků, vojáci - jako ochranu před biologickými zbraněmi. Vynikající výsledky byly zaznamenány při kožních druzích rakoviny.
V Americe, Kanadě, Japonsku, Rusku, na Thaiwanu a v Austrálii se Zeolity používají k vnitřnímu i vnějšímu užití.
Užívání tohoto výrobků je v EU možné pouze zevně a to většinou jako surovina pro přidání do různých krémů a pleťových masek na obličej i tělo k zmírnění nebo odstranění akné nebo jako detoxikační koupel.